Zajímavosti
Ilustrace

Říct NE znamená prosadit vlastní názor, naučte se tohle slovo používat

Možná si budete v koutku duše myslet, že jste sobečtí, neupřednostňujete zájmy rodiny a chováte se ke svým bližním ošklivě. NE je ale znamením vyspělosti, faktu, že umíte sdělit svůj názor okolí a vůbec se nebojíte, co vám, kdo řekne oplátkou.

Pokud chcete mít život pevně ve svých rukou, musíte umět tohle slovo říct – a vědět, kdy je zcela nezbytné a poznat moment, v němž nadělá asi víc škody než užitku. Musí se dávkovat tak, aby nerozházelo partnerský vztah a spíše jej naopak upevnilo. Nikdo totiž nemůže milovat člověka, který mu všechno odkývá a plní jeho nejniternější přání, že?

Budete tentokrát spolu a party necháte přátelům


Partnerský vztah bezesporu ani nemůže existovat bez toho, aby jej budovali oba, to je zcela jasné. A právě proto byste si měli udělat čas jen pro sebe, nechat povinnosti chvíli stranou a prohlubovat vzájemné sdílení. Společné aktivity se cení, děti pošlete k babičkám a dejte svému okolí najevo, že tento víkend bude jen váš a nepřejete si být rušeni. Uvidíte, že se podobné počínání ve všech bodech pozitivně odrazí nejen ve vašem vzájemném vztahu…
Pomáhat druhým ano – ale všechno má své meze. Neponořte se do problémů třetí osoby tak, aby takové jednání snad ohrožovalo váš vztah s životním partnerem. Co když navíc partner s takovou pomocí vůbec nebude souhlasit? Raději si o tom ještě jednou promluvte a nevrhejte se bezhlavě do samaritánské činnosti. Působí sice na první pohled ušlechtile, ale možná jen pomáháte někomu, kdo si to vůbec nezaslouží!

Problémů máte dost, nemůžete rozdávat svůj čas


Říkejte NE dost důrazně a hlasitě, protože se může stát, že jej jinak druzí lidé přeslechnou. Vždycky můžete prosadit svůj názor, buďte ale současně laskaví – někdy je lepší říct to slovo, než si krátit zbytečně volný čas a nepomoci ani sobě, ani druhým. Občas zkrátka není důvod, abyste se zaplétali do problémů dalších osob, kterým vlastně ani nikterak nerozumíte a nemůžete jejich trápení vyřešit.
Zápor se dá vyjádřit různými způsoby, takže pokud neradi vyslovuje NE napřímo, je možné ozřejmit, minimálně tedy pro chápavější přátele a známé, podobnou věc také jinými formami. Určitě jste už někdy slyšeli o takzvané non-verbální komunikaci a určitě nejde jen o zavrtění hlavou a palec namířený směrem dolů…

  • Diář musí být plný. Ukážete, že máte pořád co na práci – a řešit další problém byste s klidným svědomím mohli až třeba za pár dnů nebo týdnů. Tyhle triky u mnoha lidí zaručeně zabírají. 
  • Mobil vás nesmí rušit, tak si vypněte zvonění. Víte, že by mohl volat někdo, kdo je žroutem vašeho drahocenného času. A také víte, že nemusíte hovor nutně zvednout, vždyť nehoří! 
  • Schovejte se. A opravdu pečlivě. Neznamená to, že se máte zamknout doma, ale snažte se na sebe co nejméně upozorňovat, pak si vás lidé nebudou všímat a zatěžovat svými starostmi. 

NE, to je i dobrý odrazový můstek pro sebevědomí

Jaké jsou populární seznamky?

Academic Singles logotype img-responsive
Academic Singles
Hledáte vážný vztah? Uživatelé od věku 25+ let.
Singles 50 logotype img-responsive
Singles 50
Seznamka pro starší uživatele od 40 let. Vážná seznámení.
Divoké rande logotype img-responsive
Divoké rande
Seznamka, kde najdete zejména flirt.

Říct slovo NE v situacích, kdy opravdu padne na úrodnou půdu, může významně zvednout i vaši sebedůvěru, takže byste neměli svůj boj předem vzdávat – naznačení, že něco nechcete, je také naznačení určité hranice, za kterou se nehodláte v budoucnu pouštět. Platí to nejen třeba při flirtování, ale také kdekoliv jinde v mezilidských vztazích. Jinak nebude nikdy šťastní, to si uvědomte!
Vnímejte své pocity a přemýšlejte nad nimi, nenechte sebou manipulovat a staňte se postupně sebevědomým člověkem – dosáhněte pozice, o jaké jste dřív jen snili. Uvidíte, že volného času pak bude víc a zbyde třeba i na online seznamku, pokud jste toho času ještě stále nezadaní. Ono to rozhodně nebude dlouho trvat, než poznáte někoho opravdu velmi zajímavého…

Líbil se vám článek?
Děkujeme za Váš hlas
1 0

Autor článku

Autor
Lenka S.

Vystudovala jsem psychologii a seznamování lidí mě fascinuje. Proto jsem se rozhodla ze svého profesionálního pohledu psát články o seznamování.

Slyšeli jste nebo četli o nás

Žena.cz Týden.cz Dama.cz Femina.cz Flowee.cz Lidovky.cz iDnes.cz Frekvence Evropa2 Aktuálně.cz WomenZone.cz