Speed dating

Co je to speed dating?

Speed dating neboli rychlé rande naživo se pomalu ale jistě přesouvá i do našich končin a spojuje zaneprázdněné osoby, které by se v běžném životě neměly šanci vůbec setkat. Obrovskou předností speed datingu je jeho efektivita.

Během jednoho večera, dokážete poznat běžně 10 až 12 nových potenciálních protějšků a prohodit s nimi pár slov, která vám vyjasní, zda chcete v seznamování i nadále pokračovat.

 • Vtupné: od 199 Kč
 • Termíny: neustále
 • Vtupné: od 690 Kč
 • Termíny: neustále
 • Vtupné: od 490 Kč
 • Termíny: neustále
 • Vtupné: od 600 Kč
 • Termíny: neustále
Praha Date2k.cz
 • Vtupné: od 6 900 Kč
 • Termíny: neustále

Jak speed dating funguje?

Základní princip spočívá v tom, že se na jednom místě, obvykle v restauraci, baru či jiném společensky přístupném prostoru, který předem připraví seznamovací agentura, sejde přibližně 10 žen a stejný počet mužů. Každá z dam obvykle sedí za svým stolečkem. Pánové pak přebíhají od jedné ke druhé a s každou si vymění několik vět. Časový interval, který je možno strávit s jedním partnerem je obvykle předem definován a nikdo z účastníků jej nepřekračuje. Aby zůstala zachována anonymita jednotlivých osob, používají všichni vtipné přezdívky, nejčastěji jde o pohádkové postavy a podobně. V rámci rychlého rande se tak můžete setkat se Sněhurkou, Rusalkou či Maxipsem Fíkem. Fantazii se meze nekladou.

V rámci rozhovorů vyznačují účastníci své sympatie ke konkrétním osobám a v případě, že je u některé dvojice oboustranný zájem o další kontakt, seznamovací agentura oběma zprostředkuje osobní údaje a další rande může pokračovat už pouze ve dvou. Po ukončení řízených rozhovorů obvykle ještě pokračuje společenský večer, na kterém se mohou vytipované dvojice lépe poznat. Již zde je možné poodhalit něco málo ze svého soukromí, případně si rovnou vyměnit telefonní čísla. V rámci speed datingu ale nemusíte potkat pouze budoucího partnera. Mnoho žen si z večera odnese i kontakty na potenciální kamarádky, se kterými si rozuměly, a celá řada mužů zajde se svými kolegy na pivo.

Jaké jsou výhody speed datingu?

V dnešní uspěchané době, kdy se i po cestě do práce každý snaží využít čas a kontroluje maily nebo jen čte zprávy na svém chytrém mobilu či tabletu, je velice těžké navázat kontakt běžným tradičním způsobem. Vždyť i jen oční kontakt je problém. Lidé navíc nemají čas na tradiční rande a věnovat večer někomu neznámému se jim zkrátka nechce.

Speed dating splňuje požadavky moderní doby na rychlost a efektivitu a pochlubit se může i dalšími výhodami. Mezi ně patří zejména:

 • Možnost poznat nezadané lidi. Jste-li single, bývá někdy opravdu těžké natrefit na stejně nezadané osoby přiměřeného věku. V rámci speed datingu jich během jednoho večera potkáte hned několik.
 • Vysoký stupeň bezpečnosti. Každý, kdo jde na první rande s neznámou osobou, se pravděpodobně obává o své bezpeční. Tato otázka trápí více ženy než muže. Speed dating zachovává vysokou míru anonymity a pokud jeho účastníci nechtějí ostatním prozradit svoji identitu, zůstanou jejich osobní údaje pěkně v bezpečí.
 • Je-li vám někdo nesympatický, nemusíte mu to říkat do očí. To je jedno z úskalí klasického rande. Sejdete se s někým novým a již zpočátku je vám jasné, že to nebude ono. Abyste si zachovali tvář, je potřeba mu to ale říct. V rámci speed datingu mu na sebe pouze neposkytnete kontakt. Žádné výmluvy.
 • Užijete si večer plný zábavy. Pořadatelé obvykle myslí i na to, jak účastníkům večera zpříjemnit chvíle seznamování. Proto je kromě poznávání potenciálních protějšků na programu obvykle také nějaký jiný způsob zábavy. Můžete se naučit nové taneční kroky, vyslechnout koncert známé hudební skupiny a podobně. Kromě toho navazování kontaktu samo o sobě může být v některých případech i vtipné a o smích nebude nouze.
 • Využijete výhodu osobního kontaktu. Každý, kdo se někdy seznamoval přes internet na seznamce, se jistě dostal do situace, kdy si několik týdnů či měsíců dopisoval s člověkem, který mu při pozdější osobní schůzce byl nesympatický. To se stává. Ne ale v rámci speed datingu.

Štěstí přeje připraveným

Speed dating je setkání naživo. To je jedním z jeho hlavních benefitů, ale může být i nevýhodou pro introvertní osoby. Rychlé rande zkrátka přeje extrovertům. Nenechte se ale odradit i v případě, že jste spíše nesmělý typ. Věnujte několik minut přípravě a úspěch budete mít v hrsti.

Přinášíme vám 3 tipy, jak v rámci speed datingu protějšek zaujmout:

 • Připravte si předem otázky. S někým bude rozhovor plynout naprosto přirozeně, s jiným partnerem může naopak uvíznout na mrtvém bodě. I přesto se může jednat o zajímavého člověka, jen trochu nesmělého. Buďte na tuto situaci připraveni a připravte si předem otázky, které vám pomohou rozproudit konverzaci. Ve chvíli urgence je pouze vytáhnete z rukávu a trapná chvíle bude zažehnána.
 • Jestliže je vám někdo sympatický, dejte mu to znát. Jednoduše stačí kopírovat jeho pohyby. Podepřela si zajímavá dáma hlavu rukou? Podepřete si ji také. Zrcadlení pohybů je podle vědců jedním z nejzákladnějších způsobů projevů sympatie, které obvykle provádíme mimoděk. Vy je můžete dělat zcela vědomě.
 • Oblečte se pohodlně, ale stylově. Ať chceme nebo ne, první dojem nevezmete zpět. A jestliže se vám nepodaří, jen těžko jej budete napravovat. Oblečení volte ve stylu smart casual nebo raději business casual. Pánové mohou přijít v kalhotech tmavších barev doplněných košilí, dámy nic nezkazí šaty nebo kostýmkem se sukní. Hlídejte si však délku alespoň nad kolena.

Kam na rychlé rande vyrazit?

Většina speed datingových večerů je pořádána ve větších městech. U nás tak můžete za touto formou vyzkoušet seznamky v Praze, Brně nebo Ostravě. Důvod je jednoduchý. Ve velkých městech je větší počet single zájemců o poznání zajímavých lidí, kteří by mohli být adepty na potenciální protějšek, ale také lidé častěji pracují uzavřeni v kancelářích, kde se celé dny setkávají pouze s uzavřenou komunitou lidí.

Jestliže se tedy rozhodujete, zda je pro vás tento způsob seznámení tím pravým, naplánujte si cestu do jednoho z vám nejbližších měst a přihlaste se na večer, který vám třeba změní život nebo se v rámci něho alespoň dobře pobavíte.

Je stránka užitečná?
Líbí se vám obsah?
5 0

Slyšeli jste nebo četli o nás

Žena.cz Týden.cz Dama.cz Femina.cz Flowee.cz Lidovky.cz iDnes.cz Frekvence Evropa2 Aktuálně.cz WomenZone.cz