Zajímavosti
Ilustrace

Syndrom zlomeného srdce je častější, než bychom si chtěli připustit

Zklamání z nevěry, konec všem nadějím, opuštění domácnosti, kde jsme byli léta zvyklí, odchod milované osoby ze života, a to doslova ze dne na den.

To vše jsou spouštěče, které vedou k jednomu jedinému – zlomené srdce. Světový den věnovaný tomuto orgánu slavíme na konci září a je pravdou, že jeho onemocnění jsou velmi závažná. Ba co víc, podlomená psychika je jednou z příčin, které pak vedou k infarktům a dalším problémům.

Příznaky jsou jasně vidět, přátelé je poznají hned

Vaši blízcí si všimnou, že se zkrátka něco děje – něco hodně nepříjemného, něco, co trápí a sžírá vaši duši (a nejen ji) den co den. Příznaky problémů se srdcem jsou třeba ztráta hmotnosti, více kilogramů v poměrně krátkém čase, zadýchávání se, únava a bolest na hrudi. Někdy stačí jen malé píchnutí, abyste se následně objednali k lékaři. Bolest na hrudi nesmíte zanedbat, ať už pochází z nešťastné lásky, výrazné nadváhy nebo dalších věcí. Možná máte v rodině několik členů, kteří se už se srdcem léčí a tím se zvyšuje možnost, že budete trpět podobným druhem onemocnění, genetickou zátěž byste také neměli podcenit…

  • Arytmie. Aneb porucha srdečního rytmu, který je pak nepravidelný. Není arytmie jako arytmie, některé jsou v populaci běžné, jiné zase vyžadují lékařský dohled nebo i operaci.
  • Nepravidelná nebo zrychlená srdeční činnost. Normální počet úderů je asi 60 až 100 za minutu, v závislosti na věku, pohlaví apod. Zrychlený tlukot srdce pocítíte takřka ihned.
  • Fibrilace síní. Speciální druh arytmie, která je poměrně závažná – hlavně u starších lidí.

Jaké jsou populární seznamky?

Academic Singles logotype img-responsive
Academic Singles
Hledáte vážný vztah? Uživatelé od věku 25+ let.
Singles 50 logotype img-responsive
Singles 50
Seznamka pro starší uživatele od 40 let. Vážná seznámení.
Divoké rande logotype img-responsive
Divoké rande
Seznamka, kde najdete zejména flirt.

A mohli bychom pokračovat, onemocnění týkajících se přímo nebo nepřímo srdce jsou určitě celé desítky. Cílem je včasné odhalení a léčba, nic jiného se v podobných případech ani doporučit nedá. Byť byste měli jen podezření, bude lepší vydat se k lékaři. Může za to stres, alespoň v první řadě, ale také nevydařený milenecký vztah nebo například i rande, na které jste se dlouho těšili a neúspěch vás prostě fatálně zasáhl…

Zlomené srdce je dočasná záležitost, dokáže se zahojit

Lékařství zná tento problém už dlouho, poté, co skončí stresové období, dokáže se zase pacientovo zdraví vrátit do obvyklého normálu. Jak ale se zlomeným srdcem bojovat a vyléčit je co nejdříve? Co dělat, když nás potká zlomené srdce?

  • Brečet, protože slzy mají smysl – a nejsou projevem slabé duše, spíš pomohou vyplavit žal, který vás už nebude tolik zatěžovat. Emoce byste neměli zadržovat, jinak se později uvolní v opravdu velkém množství. A je vám jistě známo, co dokáže udělat protržená velká hráz?
  • Sami tu rozhodně nejste, i když se to na první pohled určitě zdá. Máte rodinu, máte blízké, kamarády a přátele – možná také zažívají nepříjemné chvilky spojené s nějakou ztrátou.
  • Udělejte si nějakou radost. Kupte věc, po níž už delší dobu toužíte, procestujte kus světa. Možná jste necestovali právě kvůli bývalému partnerovi. Ale teď…už konečně můžete!
  • Zapomenout, to je prvořadým cílem! Pokud se s vámi rozešel, nejspíš nešlo o vztah, který by někam vedl – nechtěl sám nebo byl okolnostmi přinucen. Každopádně, dál by to nefungovalo.

Možná je namístě se také trochu pobavit – nezávazně a bez větších očekávání – protože přece nechcete přeplouvat okamžitě z jednoho vážného vztahu do druhého. Hledám milenku, hledám milence, proč se za tohle vlastně vůbec nějak stydět? Naopak, existují flirt seznamky, kde proběhne vše naprosto diskrétně, i kdybyste zrovna pocházeli z malého města, kde tamtamy šířící klepy fungují opravdu jako švýcarské hodinky. Nemusíte dělat ze všeho hned velkou lásku, naopak, najděte si zpestření, při kterém se vám životní partner bude hledat o něco snáz, se střízlivějším pohledem na věc…

Líbil se vám článek?
Děkujeme za Váš hlas
0 0

Autor článku

Autor
Lenka S.

Vystudovala jsem psychologii a seznamování lidí mě fascinuje. Proto jsem se rozhodla ze svého profesionálního pohledu psát články o seznamování.

Slyšeli jste nebo četli o nás

Žena.cz Týden.cz Dama.cz Femina.cz Flowee.cz Lidovky.cz iDnes.cz Frekvence Evropa2 Aktuálně.cz WomenZone.cz